Eşin Tehdit Etmesi Sebebiyle Boşanma Davası

Tehdit eylemi hem cezai anlamda hem de hukuki anlamda bazı sonuçlara bağlanmıştır.

TCK’nın 106. maddesinde tehdit eyleminin unsurları ve nasıl cezalandırılacağı hususu açıkça hüküm altına alınmıştır. Yazımızda tehdit eyleminin boşanma hukuku açısından değerlendirmesini yapacağız.

Eşe karşı tehdit eyleminde bulunma evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle boşanma davasında duygusal şiddete girmekte ve bir boşanma sebebi olarak kabul edilmektedir.

Tehdit sadece eşe karşı yapıldığında boşanma sebebi olarak kabul edilmemiştir. Eş dışında çocuğa, aileye karşı tehdit de bu kapsamdadır.

Aşağıda müvekkillerden tehdit hususunda gelen soruları Yargıtay kararları çerçevesinde cevaplayarak siz değerli okuyuculara bilgi vermeye çalışacağız.

Yargıtay eşe karşı tehdidin duygusal şiddete yönelik bir eylem olduğunu ve boşanma sebebi olarak kabul edileceğini hüküm altına almıştır.

“… Toplanan delillerden, davalı-davacı kocanın, eşine şiddet uyguladığı, hakaret ettiği ve barışmadığı takdirde insan içerisine çıkamayacak şekilde iftira edeceğini söyleyerek tehdit ettiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.” (2.HD., 19.12.2013 tarih, 2013/24694E., 2013/30222K.)

Eşe karşı silahla tehdit bir boşanma sebebi sayılmıştır.

“…Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı kocanın eşine devamlı fiziksel şiddet uyguladığı, silahla tehdit ettiği, güven sarsıcı davranışlar içine girdiği, hakaret ettiği, istemediğini söyleyerek evden kovduğu anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.” (2.HD., 11.07.2012 tarih, 2012/766E., 2012/19547K.)

Yargıtay içtihatları çerçevesinde ölümle tehdit etme bir boşanma sebebi olarak sayılmıştır.

“…Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davacının delil listesinde bulunan Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2009/11537 soruşturma sayılı dosyasında dinlenilen müşterek çocuk Sibel ÇELİK’in beyanından davalı kocanın davalı kadın ve müşterek çocuklarına “bana para lazım, bana para bulun, siz bayansınız, gidin kendinizi pazarlayın, bana getirin, hepinizi öldürürüm, bana para getirin” şeklinde sözler sarfetmek suretiyle davalı ve çocuklarını tehdit ettiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.” (2.HD., 19.09.2012 tarih, 2012/14535E., 2012/21713K.)

Yargıtay bu gibi tehdit içerikli söylemleri de boşanma sebebi olarak kabul etmektedir.

“…Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı kadının, davacı eşini kastederek “bu saatten sonra ne ondan bana koca, ne de benden ona karı olmaz, boşanmak istemiyorum onu süründüreceğim” dediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.” (2.HD., 12.11.2012 tarih, 2012/9290E., 2012/26804K.)

Eşlerin çocuklarına tehdit söylemlerinde bulunması da boşanma konusu davranışlardandır.

“…eşlerin karşılıklı olarak birbirlerine hakaret ettikleri, davalı-davacı kocanın eşine şiddet uyguladığı, davacı-davalı kadının ise eşini evi yakmakla ve özürlü müşterek çocuğu öldürmekle tehdit ettiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.” (2.HD., 28.02.2008 tarih, 5009E., 2432K.)

Eşlerin üvey çocuklarını tehdit etmesi de geçerli bir boşanma sebebidir.

“…davalı kadın üvey çocuklarını tehdit ettiği, sık sık intihara kalkıştığı ve davacı kocanın yakınlarına şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.” (2. HD., 22.01.2007 tarih, 12356 E., 74 K.)

Eşlerin ailelerini tehdit etmesi Yargıtayca geçerli bir boşanma sebebi olarak kabul edilmektedir.

“…davalı-davacı kadının intihara teşebbüs ettiği, kayınvalidesini tehdit edip, ona taş attığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.” (2. HD., 11.03.2008 tarih, 2994 E., 3182 K.)

“…davalı-davacı kocanın eşini ve eşinin ailesini tehdit ettiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.” (2. HD., 31.03.2005 tarih, 4191 E., 5177 K.)

Telefonla işlenen tehdit eylemi de boşanma sebebini oluşturur.

“…Güven sarsıcı davranışlarda bulunan ve eşini telefonla tehdit eden davacı-davalı koca tamamen kusurludur. Kocanın davasının reddi ile; davalı-davacı kadının davasının kabulü gerekir.” (2. HD., 11.11.2004 tarih, 12034 E.,13439 K.)

Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar

Av. Koray GÖKOĞLU

Size Yardımcı Olabiliriz

Hukuki sorununuzu çözüme kavuşturmak için sabit ücretli tekliflerimizi inceleyin!

Ücretsiz Boşanma Analizi

Kolay ve hızlı bilgiye ulaşmak için Boşanma Analizi'ni deneyin!